הצוואה והמוטבים
רובנו לא אוהבים לחשוב על המוות ,היות ויום אחד נצטרך להתמודד איתו ולהשאיר הכל מאחורינו.
רצוי לעשות סדר בדברים קודם לכן, ובכך למנוע מצב של עוגמת נפש מיקירינו שעלולים להגיע לבית המשפט ,למשפטים יקרים וארוכים ומיותרים.
 
המלצתנו הראשונה היא לפנות לעורך דין אשר מתמחה בדיני ירושה ולבקש ממנו לערוך צוואה.
למרות שישנה דרך לעשות צוואה ללא עורך דין ,מומלץ לפעול עם עורך דין אשר ייתן את דעתו בעניינים מיסויים לגבי העיזבון.
 
קיימים ביטוחי חיים שונים, ביטוח שותפים , ביטוח לילדים, ביטוח חיים במסגרת ביטוח מנהלים או קרן פנסיה, רצוי לזכור כי במקרה מוות שמות המוטבים אשר רשומים בפוליסה גובר על כל צוואה.
לכן במידה ויש לכם כבר צוואה והחלטת לשנות את חלוקת הרכוש, יש לשלוח מכתב חתום לחברת הביטוח עם הבקשה לשינוי המוטבים וקבל מסמך חתום, אשר מאשר קבלת השנוי.
 
במסגרת הבדיקה השנתית של הביטוחים רצוי לעבור לוודא כי המוטבים הרשומים הם עדיין אותם אנשים אשר הייתם רוצים שיקבלו את הכסף.
 
מקרה די שכיח הוא כאשר אדם צעיר רושם את הוריו ו/או אחיו ואחיותיו כמוטבים בפוליסות, לאחר מכן, מקים משפחה ושוכח לשנות את המוטבים או אדם שמתגרש ואינו משנה את שם המוטבים.
(חמור מכך אם אותו אדם מתחתן שוב ועדיין לא שינה את שם המוטבים).
חשוב לציין כי במקרה ואדם נפטר, והמוטב בפוליסה שרשם מזמן גם הוא כבר נפטר, מי שיקבל את הכסף יהיו היורשים החוקים של המוטב שנפטר!
 
להלן מספר המלצות לקביעת מוטבים:
 
אם יש לכם עסק עם שותפים, חובה לרכוש "ביטוח שותפים" אשר יכסה את עלות הרכישה של החלק של הנפטר בשותפות מדי יורשיו, אחרת אתם עשויים למצוא את עמכם כבולים לשותפים חדשים, בקשות לפירוק השותפים, הפסקת פעילותה ועוד.
במידה ואתם משאירים את הכסף לקרוב מחה שאינו בן/בת זוג – קחו בחשבון כיצד ירגישו יתר קרובי המשפחה.
בביטוח מנהלים כספי הפיצויים ישולמו רק ליורשים החוקיים, יתר הכסף למי שרשמתם.
במידה ולא רשמתם מוטבים בפוליסה, בית המשפט יקבע למי ואיך יחולקו הכספים.
ניתן לחלק את הכסף בין המוטבים לפי סכומים או אחוזים החלוקה שווה או לא שווה.
ניתן לקבוע מוטב – ילד, אך חשוב לציין כי במקרה כזה ימונה לילד אפוטרופוס שיהיה אחראי על הכספיים על הגיעו של הילד לגיל 18, אז הם יעברו לידיו, אז רשאי הילד לדרוש כיצד השתמש האפוטרופוס בכסף.
ניתן לקבע כי ילד יקבל א הכסף בגיל 18, עד אז יישארו הכספים בידי חברת הביטוח עד שהילד יגיע לגיל 18, חברת הביטוח תשקיע את הכסף ותשמור עליו עבור הילד.
תפנית בניית אתרים